3. Притулок

Цю цитату взято з настанов про Притулок, які Рінпоче дарував кільком
рітрітантам в Лапчі, в одній з печер Міларепи.

…. Ґамбопа говорив: “Якщо ви не практикуєте Дгарму відповідно до Дгарми, тоді Дгарма сама по собі може стати причиною вашого падіння до нижчих світів”. Що ж таке так звані Три Дорогоцінності? Зовнішній Будда відноситься до всіх будд трьох часів. Зовнішня Дгарма складається з 84 000 різноманітних вчень Дгарми, котрі проте вміщуються в поняття любові- доброти і співчуття. Санґа стосується того, хто плекає любов -доброту і співчуття, щиросердої людини. Звільнившись від власного страждання, закоріненого у чіплянні за “я”, людина здатна й іншим показати шлях звільнення. Це – Санґа.

З прийняттям обітниці Притулку Три Дорогоцінності також проявляються у потоці вашого розуму. Вони називаються внутрішніми Трьома Дорогоцінностями. Ваше пробуджене усвідомлення, притомність і пильність – це внутрішній Будда. Внутрішня Дгарма – ніколи не полишати люблячу доброту і співчутливість, альтруїстичний розум.

Що ж за благо в альтруїстичному розумі? Він руйнує чіпляння за “я”. Коли чіпляння за “я” зникає, за своєю сутністю всі наділені свідомістю істоти є буддами. Владика Будда говорив: “Будда є у всіх істотах, але його затьмарюють побічні забруднення”. Що це за побічні потьмарення? Всі думки і бентежні емоції містяться в єдиному оберті свідомості, коренем всіх істот трьох сфер є самочіпляння. Насправді чіпляння за “я” – це просто розумова фіксація, ментальний спосіб чіпляння за реальність. Тілопа говорив: “Сину, не прояви вас сковують, а ваше чіпляння за ці прояви!” Щойно будь-яке чіпляння очищене – більше нічого не існує такого, що могло би затьмарити вашу свідомість. Навіть якщо думки виникатимуть, вони не скаламутять ваш розум, якщо ви за них не чіпляєтеся. Якщо ж ви чіпляєтеся за них, вам буде боляче, ніби вас штрикнули шипом, ви зніяковієте, розгубитесь. Це і називається “скутістю”. Ми не скуті навалою різноманіття думок доти, доки ми за них не чіпляємося. Всім вам – практикам, рітрітантам, гірським відлюдникам це відомо, але все ж вислухайте цю мою пораду досвіченої людини. Я пережив багато страждань і труднощів, і з них отримав свій досвід. Адже сказано: “Хворий з досвідом – найкращий лікар”.

Ліцензія Creative Commons