Навіть якщо ти славетний і багатьма шанований, чи імущий наче Вайшравана, не чванись, натомість добре пам’ятай: лаври й гори золоті не мають сутності – так практикують бодгісави.
37 Практик Бодгісатв

Я дуже рекомендую всім моїм учням особливо ретельно вивчати і осмислювати 37 Практик Бодхісатв . Цей текст – не що інше, як мій заступник. Це – основна порада з глибини мого серця, яку я даю своїм учням. Якщо ви діятиме згідно з вченням «37 Практик Бодхісатв» і ніколи не відхилитесь від нього, це принесе величезну користь особисто вам та усім живим істотам
Коментар Ґарчена Рінпоче
Якщо ми чимось знамениті, люди визнають нас великими майстрами, знаменитими вченими або знають нас, як відомих мільйонерів, нам слід подумати про природу цієї слави та зрозуміти, що в ній немає жодного справжнього змісту та значення. Що дійсно має значення, так це – чи можемо ми стабілізувати бодхічиту у своїй свідомості. Матеріальні багатства, друзі, соціальний стан, репутація – все це пусте. В момент смерті наші багатства перетворяться на марноту та не принесуть жодної користі, якщо вони не були офіровані Трьом Перлинам або використані у благодійних справах. Єдине, що принесе нам користь у момент нашої смерті, це наша бодхічита. Все інше, багатство, друзі, родина, не зможе принести жодної користі, бо по смерті ми не можемо забрати все це з собою.
Якщо ми постійно розмірковуємо над цим, то наша свідомість не ототожнюватиме себе із світськими насолодами та багатствами. Якщо наша свідомість все ще прив’язана до насолод та багатств цього світу, під час смерті нам буде дуже важко потрапити до Чистої Буддової сфери. Але, якщо ми здатні зрозуміти марнотність самсарних насолод, наша свідомість не стане захоплюватись ними, а потрапити до Чистої сфери буде досить легко. Отже, слід розуміти, що всі явища у сферах бажань та форм, а також у сферах, де форми відсутні, порожні за своєю сутністю. Не прив’язуйтесь до них! В цьому і полягає зміст фрази «слава і матеріальне багатство – як бульбашка на воді. Не обманюйтеся самсарою – це практика Бодхісатв».
Прив’язаність до багатства та слави має два основних негативних наслідки: по- перше, коли бажання постійно зростає, з плином часу буде дуже важко досягти звільнення; по-друге, сильна прив’язаність до багатства завжди викликає не менш сильну заздрість у свідомості. Коли ви досягаєте слави та багатства, то почуваєтесь дуже щасливими. Але, коли виявляється, що інші ще славетніші та заможніші за вас, у свідомості виникає злоба та заздрість. З цієї причини навіть брати, сестри, родичі та друзі можуть перетворитись на ворогів. Якщо ж самі ви страждаєте, а інші насолоджуються життям, заздрість cтискає вашу свідомість, аж доки в ній не зникнуть будь-які позитивні прояви. Тоді, навіть побачивши як хтось страждає, ви будете радіти з цих страждань. Коли таке трапляється, немає жодного сумніву, що всі ваші духовні заслуги майже вичерпались. Саме тому, що прив’язаність до багатства та слави сприяє виникненню заздрості, нам слід утримуватись від неї. Якщо ми зрозуміємо, що світська слава та багатство не мають жодної справжньої суті, утримуватись від думок, сповнених бажання та заздрості, буде не так вже й важко.
Перейдемо до строфи №20.